Curriculum vitae

Martin Hron

 

  Tak už je mi skoro 40. To to letí. Žiju si jako prase v žitě, protože mé kresby visí v proslulých galeriích celého světa. I v národní galerii v Londýně vedle slunečnic Van Gogha visí první dva díly Karla a Barela. Samozřejmě přeloženo do dvanácti světových jazyků.  FBI a CIA potutelně zkoumají vliv mých vtipů o al-kaidě na válečnou situaci světa. Účastním se mezinárodních sympózií karikaturistických svazů po celém světě a sklízím trofeje humoristických soutěží na všechna témata. 

Teď vážně. Žiju si nad své očekávání celkem dobře. Opustil jsem perspektivní manažerské pozice i uniformovou kariéru a začal studovat grafiku a živit se jako výtvarník, o čemž jsem onoho času silně pochyboval. Už mám za sebou cca 20 omalovánek pro děti, desítky malovaných přání, pohledů, dokonce mi vyjde v roce 2009 kalendář kresleného humoru. K tomu kreslím malovaná přání a karikatury na zakázku, jezdím na akce a rauty karikovat a musím se pochválit, že zájem je čím dál větší. Dokonce mne s odřenýma ušima vzali do ČUKu - České unie karikaturistů, kterou diriguje parta staříků žehrající na staré dobré časy Dikobrazu a uctívající modlu Neprakty. Ale nic ve zlém pánové, kreslí vám to stále dobře.

Abych se odreagoval od života u papíru a monitoru, snažím se stále sportovat a udržovat fyzičku v posilovně a se svou dívkou, která mne podporuje a navíc obohacuje svými nápady invenci. Jaký je můj cíl? Nakreslit tisíce a tisíce vtipů, komixů, karikatur a všeho co souvisí s touto lidovou tvořivostí.... a kdy tohle všechno skončí? No nejspíš se sejdeme se sobě rovnými blázny na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny v Kroměříži a tam se teprve  ukreslíme k smrti....Mimochodem je tam velmi krásně, coby příslušník jsem tam byl obden. Svět je plný bláznů....

Tak teď to CV

Narodil jsem se v porodnici v Přerově něco kolem devátého února tisícdevětsetsedmdesátosm jako druhorozený syn své maminky.  Úspěšně jsem vystudoval základní školu, střední školu a dokonce jsem ve studijní setrvačnosti dokončil i studia na vysoké škole zemědělské v Brně. Mezitím i potom jsem vystřídal řadu profesí jako např. zahradník, dělník v expedici, obsluha čerpací stanice, umývač aut, zoolog v Zoo Brno, inspektor policie ČR, grafik deníku atd..

  Co se týče kreslení, tak s touhle řeholí jsem začal již jako malý hoch coby úspěšný minipřírodovědec jsem si vytvářel své vlastní ilustrované atlasy brouků, ptáků plazů a ostatních po zemi chodících, plazících se či létajících potvor. Předpokládám však že v National-Geographic by tyto ilustrace nepublikovali. Posléze jsem této podivné činnosti zanechal a začal jsem se jí věnovat poněkud intenzivněji až na VŠ  kde jsem tvořil komixové příběhy o svých spolužácích. Tyto se počali těšit nečekaného úspěchu tudíž jsem na tuto činnost nezanevřel. Nakonec jsem začal tvořit i vtipy a pokoušel se o karikatury.

V současnosti spolupracuji s různými tiskovinami jak tištěnými tak digitálními. S kolegy z Trnek-Brnek jsme založili kreslířskou show a na společenských akcích všeho druhu bavíme lidi karikaturami a jinými lumpárnami. Letos v roce 2017 oslaví naše show 10 let. Osobně se živím jak kreslením karikatur na zakázku tak tvorbou ilustrací, komiksů vtípů a jiné tvorby.

toť zatím vše..

Váš Martin HRON